Korona Gór Dolnego Śląska na PIERWSZEJ WROCŁAWSKIEJ WYPRAWIE na GÓRkę „PaFaWag”
W sobotnie, deszczowe południe 17.05.2025 r, wspólnie z Radio RAM oraz grupą ponad 200 śmiałków dokonaliśmy pierwszego grupowego zdobycia GÓRki PaFaWag.
Akcja miała na celu promocję powstałego niedawno projektu Korona Górek Wrocławia, w której skład wchodzi właśnie Wzgórze Gajowickie zwane potocznie Górką PaFaWag.
Wejście odbywało się „ścianą północną” i mimo ekstremalnie niesprzyjających warunków, wszyscy uczestnicy wyprawy osiągnęli szczyt.
Korona Górek Wrocławia – co to jest?
Korona Górek Wrocławia to projekt, który zachęca do odkrywania wzgórz we Wrocławiu i zdobywania pieczątek na specjalnej mapie. To idealna okazja na aktywne spędzenie weekendu lub alternatywa do zwiedzania miasta, które, choć z pozoru płaskie, kryje w sobie górki!
- Autorzy przygotowali 11 lokalizacji, w tym miejsca historyczne, powojenne i sportowe. W każdym z nich (jak w prawdziwych górach!) znajduje się wysokogórski znacznik.
- Każda skrzynka ma pieczątkę, którą odbijesz na mapie dostępnej w WROsklepie w Basztach na Mostach Pomorskich.
- To zabawa dla każdego – wiek nie ma znaczenia! Wrocław zachęca do zdobywania gór w każdym wieku. Nawet maluchy mogą rozpocząć swoją przygodę z wrocławskimi wzgórzami.
- Dla osób, które zbiorą wszystkie pieczątki, twórcy przygotowali nagrody – zestaw gadżetów oraz 20% zniżki na zakupy w WROsklepie. Pierwsze 20 osób, które ukończy Koronę, otrzyma także specjalne maskotki!
- Oficjalnie projekt Korony Górek Wrocławia rozpoczął się 29 kwietnia na Wzgórzu Polskim
- Pełna lista szczytów oraz historie każdego z nich znajdują się tutaj: https://www.wroclaw.pl/korona-gorek-wroclawia/
Poniżej krótkie story całej historii powstania Korony Górek Wrocławia.
Cztery lata po historycznym wyczynie wrocławianina Daniela Grodzińskiego, który z przymrużeniem oka, zimą, samotnie, stylem alpejskim, wszedł na górkę PaFaWag (zdjęcia obiegły media), powstała KORONA GÓRek WROCŁAWIA pod patronatem Radia RAM. Pomysł zrodził się podczas porannej audycji 13 stycznia 2025, w której wrocławianie pisali do radia o miejskich wzgórzach. Pod wpływem wiadomości jednego ze słuchaczy, Łukasza Szymańskiego, który zasugerował stworzenie KGW, prowadzący audycję Paweł Gołębski w kolejnych dniach przeprowadził wywiady, m.in., z autorem projektu Korony Gór Dolnego Śląska oraz Danielem Grodzińskim. Następnie zwrócił się z pomysłem utworzenia KGW do Urzędu Miejskiego. Urzędnicy ideę zaaprobowali i w ciągu kilku miesięcy wcielili w życie. Na 11 szczytach Wrocławia stanęły tablice informacyjne, drogowskazy, skrzynki z pieczątkami. Jest już też pierwszy punkt w mieście, w którym można nabyć mapę do przybijania pieczątek (WROsklep, ul. Grodzka 1). Miasto wybrało wzniesienia z potencjałem turystycznym, widokowym, historycznym. To nie koniec! Kolejne górki z powodu obowiązujących przepisów, muszą jeszcze poczekać.
Zobaczcie jak to wyglądało nasze wspólne wejście:


































