Wejście na Ślężę czerwonym szlakiem z Zalewu Sulistrowickiego
- Ślęża to najwyższy szczyt Masywu Ślęży
- Wysokość Ślęży to 718 m n.p.m.
- Wejście czerwonym szlakiem to jedno z bardziej wymagających podejść na szczyt Ślęży
- Dystans, ok 3,5 km
- Suma podejść 460 m
- Na Ślężę prowadzą także inne szlaki turystyczne o urozmaiconym stopniu trudności
- Ślęża nazywana jest również Dolnośląskim Olimpem
Wejście na Ślężę szlakiem czerwonym, z Zalewu Sulistrowickiego to ciekawa propozycja, polecana szczególnie osobom aktywnym.
Podejście rozpoczynamy w Sulistrowicach, nieopodal Zalewu Sulistrowickiego, nad którym zlokalizowana jest nieduża plaża publiczna z pięknym widokiem na Ślężę. Z drugiej strony znajduje się kompleks wypoczynkowy SuliCamp, z domkami do wynajęcia, polem namiotowym oraz parcelami dla kamperów.
Przy samym szlaku na samym początku naszej wycieczki, znajduje się przystanek autobusowy, oraz dwa parkingi, na których możemy zaparkować nasze auto.
Na początek czeka nas krótki odcinek asfaltowy, prowadzący nas prosto na zbocze Ślęży.
Szlak czerwony z Sulistrowic na Ślężę prowadzi przez kawałek Sulistrowiczek, a następnie dość stromą zalesioną ścieżką prosto nasz szczyt Ślęży.
Jak już wspominaliśmy podejście na Ślężę szlakiem czerwonym jest nieco wymagające. Dodatkowo w niektórych miejscach trzeba zwrócić szczególną uwagę na oznakowanie szlakówek aby nie pomylić trasy. Po początkowo szerokiej drodze leśnej szlak skręca w prawo i prowadzi nas wąskim zalesionym wąwozem w górę. Dalej przechodzi w mocno kamienistą trasę.
Przy skrzyżowaniu z Traktem Bolka znajdziemy drewnianą ławeczkę na której możemy zrobić przystanek.
W niewielkiej odległości od szczytu znajdziemy oznaczone kamienną tablicą starożytne miejsce kultu wraz ze źródełkiem.
Stąd do szczytu pozostało nam już ok 300 m. Szlak czerwony łączy się ze Szlakiem archeologicznym przez Ślężę. Po drodze pokonamy jeszcze kamienne schody oraz fragmenty starożytnego wału kultowego.
Na szczycie Ślęży znajdziemy przestronną polanę z drewnianą wiatą i miejscem na ognisko, a właściwie licznymi miejscami na ogniska. Znajdują się tutaj również:
- Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
- Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego
- Trzykondygnacyjna żelbetowa wieża widokowa na Ślęży zlokalizowana nieopodal Zbójnickich Skał – tam też znajduje się fizyczny szczyt Ślęży
- 136 metrowy maszt nadawczy Radiowo Telewizyjnego Centrum Nadawczego Ślęża
- „Niedźwiadek Ślężański” – granitowa rzeźba kultowa
- Krzyż Milenijny